נעמה גבאי: ריפוי שמאני, שפת האור, רויאל ג'מס (פירמידה)

כתבו לי מייל: namigab@gmail.com

ניתן לשלוח הודעה בווטס-אפ לנייד: 33624400096+

 המדריך השלם: בדיקות בהריון

מאת נעמה גבאי

האם כל הבדיקות נחוצות במהלך הריון?

בהמשך המאמר: המדריך לבדיקות בהריון - סוגי בדיקות, מתי עושים, איפה, איך, האם נמצא בסל הבריאות.

 

מזל טוב! את בהריון. יחד עם ההתרגשות והשמחה של התקופה המיוחדת שאת עומדת לחוות, מלווים לא מעט חששות ודאגות לשלום העובר, לבריאותך, ולתקינות כל תהליך ההיריון. בדיקות במהלך הריון יכולות לספק לך מצד אחד שלווה ורוגע נפשי, ומצד שני יכולות להלחיץ ולהדיר שינה מעינייך.

 

בישראל כמות הבדיקות המוצעת לאישה בהריון גדולה מכל מדינה אחרת בעולם המערבי. התעסקות עם בדיקות רבות כל כך עלולה להכניס מתח ודאגה לתהליך טבעי ונפלא, ובהרבה מקרים ללא שום בסיס מוצדק. ההכרחיות והצדקנות שנבנו סביב הבדיקות השונות גורמים לנשים בהריון להרגיש שהן חייבות לעבור את הבדיקות, גם אם אינן רוצות בכך. יש איזה שהוא לחץ חברתי-תרבותי סמוי שגורם לאישה בהריון להרגיש "לא אחראית" כלפי עצמה, כלפי העובר שלה, כלפי משפחתה, אם היא בוחרת שלא לעבור את כל מסלול הבדיקות המאסיבי.

 

כאן נשאלת השאלה, האם באמת נחוץ לעבור את כל הבדיקות במהלך ההיריון? האם הבדיקות אכן מנבאות באופן מוחלט ואמין את תקינות ההיריון? הרי מרבית הבדיקות הן בדיקות סקר, וככאלה אינן מוחלטות בתוצאותיהן.

 

עניין נוסף הוא התועלת הכלכלית של בדיקות שנמצאות "מחוץ לסל הבריאות". חלק מהבדיקות אינן ממומנות על ידי משרד הבריאות, ונשים בהריון נאלצות לשלם עליהן באופן פרטי. המכונים הגנטיים ומכוני הבריאות הפרטיים מפרסמים על נחיצותן ותועלתן של הבדיקות, מנצלים את הלחץ והפחד של בני הזוג מפני תינוק "פגום", ונהנים מרווח כלכלי גדול. אם הבדיקות חשובות כל כך מדוע הן לא בסל הבריאות?

 

אילו בדיקות לעשות, כמה בדיקות נחוצות, התשובות לשאלות אלה תלויות בך בלבד. קראי על כל בדיקה, בדקי מה ערכה, את אמינותה ותרומתה להמשך ההיריון שלך. תחושות בטן, אינטואיציה, אינסטינקטים, קול פנימי - יכולים לעזור לך מאוד בקבלת החלטות. מעבר לזה, זכרי שהריון הוא תהליך טבעי ולא רפואי, וכדאי לעבור את התקופה היפה הזאת בשמחה, בהתרגשות, בשלווה ובאהבה. תני לטבע לעשות את שלו.

 

המדריך לבדיקות במהלך הריון

מדריך לבדיקות במהלך הריון: סוגי הבדיקות, זמנים לפי שבוע ההיריון, תכליתה של כל בדיקה, היכן ניתן לבצע את הבדיקה. דברים שצריך לדעת על בדיקות במהלך הריון.

בדיקות גנטיות

מה זה? בדיקות סקר גנטיות שמטרתן לבדוק נשאות של מחלות תורשתיות בהתאם למוצא העדתי המשפחתי. יש לציין, שאלה הן בדיקות סקר שמגדירות רמת סיכון להתפתחות מום או מחלה גנטית בעובר. גם אם שני ההורים הם נשאים של המחלה, אין הכרח שהתינוק יחלה במחלה או יהיה נשא של הגן.


מתי עושים? ניתן לעשות לפני ההיריון ועד שבוע 16.


מה בודקים? סוגים שונים של מחלות ותסמונות גנטיות, ביניהם: טיי-זקס, תסמונת ה-X השביר, סיסטיק פיברוזיס, קנאוואן, דיסאוטונומיה משפחתית, תסמונת בלום, מחלת גושה-1, אנמיה פנקוני-C, תלסמיה, מחלת נימן פיק-A, מוקוליפידוזיס-4, מחלת סירופ מייפל, תסמונת אגירת גליקוגן, ועוד...


איפה עושים? יש לפנות לייעוץ גנטי במסגרת קופת חולים או במכון פרטי. הבדיקות הן רשות ונעשות באופן פרטי (חלקן מסובסדות על ידי ביטוחים פרטיים או על ידי ביטוח משלים של קופות החולים).


האם נמצא בסל הבריאות? לא, התשלום הוא פרטי. יש השתתפות של קופות החולים על פי הסדר קיים ללקוחות עם ביטוח משלים.

בדיקות דם ושתן

מה זה? בדיקות שנועדו לבדוק סוג דם ו RH שלילי או חיובי, ספירת דם, בדיקת שתן לכללית ותרבית שתן.


מתי עושים? עם אבחון ההיריון.


מה בודקים? בבדיקות הדם סוקרים נוגדנים: אדמת (RUBELLA), הפטיטיס (B,C), הרפס (EBV, מחלת הנשיקה), טוקסופלזמוזיס, ציטומגלווירוס (CMV), איידס (HIV), סיפיליס/ עגבת (VDRL).


איפה עושים? בקופת חולים עם הפניה מרופא נשים.


האם נמצא בסל הבריאות? כן, הבדיקה ללא תשלום.

אולטרא-סאונד ראשון

מה זה? בדיקה ראשונית לאשר את קיום ההיריון ותקינותו.


מתי עושים? שבוע 7-9.


מה בודקים? שק הריון, שק חלמון, דופק עוברי, מספר עוברים, מיקום הריון, גודל עובר, גיל הריון.


איפה עושים? אצל רופא נשים.


האם נמצא בסל הבריאות? כן, הבדיקה ללא תשלום.

שקיפות עורפית

מה זה? בדיקת אולטרא-סאונד להערכת סיכון לתסמונת דאון, ולהפרעות כרומוזומליות. יכולת האיתור של בדיקה זו אינה מוחלטת, ותוצאותיה אינם מספקים תמיד תמונה ברורה לגבי התפתחותו של העובר.


מתי עושים? שבוע 11-14.


מה בודקים? את כמות הנוזל שהצטברה בקפל עורף העובר.


איפה עושים? אצל רופא נשים פרטי או דרך ביטוח רפואי משלים של קופת חולים.


האם נמצא בסל הבריאות? לא. קיימת השתתפות בתשלום ללקוחות ביטוח משלים בהתאם להסדר קיים. לנשים עם הריון מרובה עוברים הבדיקה היא ללא תשלום.

סיסי שליה (Chorionic Villus Sampling CVS)

מה זה? לקיחת דגימה (ביופסיה) מרקמת השליה, המשמשת לזיהוי מחלות גנטיות קשות. מתי עושים? שבוע 10-12.


מה בודקים? את רקמת השליה, שמכילה חומר גנטי הזהה לזה של העובר. באמצעות הבדיקה ניתן לבדוק אם השליה תקינה, ולהסיק מכך על בריאותו של התינוק. הבדיקה אינה מוחלטת בתוצאותיה, ובעלת סיכון לפגיעה בעובר.


איפה עושים? באופן פרטי במרכזי בריאות, או בבתי חולים ציבוריים לנשים מעל גיל 35, ולנשים בהריון עם סיכון גבוה בצירוף מכתב המלצה מיועץ גנטי.


האם נמצא בסל הבריאות? לא. הבדיקה ללא תשלום לנשים בהריון מעל גיל 35 או לנשים בהריון עם סיכון גבוה. קיימת השתתפות בתשלום ללקוחות ביטוח משלים, לבחירה: בדיקת סיסי שליה או דיקור מי שפיר.

סקירת מערכות מוקדמת

מה זה? בדיקת אולטרא-סאונד הנעשית בדרך כלל דרך הנרתיק, ומטרתה לאבחן מומים מולדים.


מתי עושים? שבוע 14-16.


מה בודקים? סקירה אנטומית ראשונית של איברי העובר: שלמות האיברים, תפקוד האיברים, מיקום האיברים. כמו כן נבדקים: מספר עוברים, דופק עובר, מין העובר, מיקום שליה, גיל היריון.


איפה עושים? באופן פרטי במרכזי בריאות, או בקופת חולים באמצעות ביטוח משלים. אם בהריון הקודם נמצא מום בעובר, אז קופת חולים תממן בדיקה זו בהריון החוזר.


האם נמצא בסל הבריאות? לא. קיימת השתתפות בתשלום ללקוחות ביטוח משלים עבור בדיקה זו או עבור סקירת מערכות מאוחרת.

בדיקת מי שפיר

מה זה? בדיקה גנטית לבדיקת מערך הכרומוזומים של העובר על מנת לאתר מומים מולדים, בעיות התפתחותיות, תסמונת דאון, והפרעות נוספות.


מתי עושים? שבוע 16-20.


איך מתבצעת הבדיקה? שואבים דגימה ממי השפיר באמצעות מחט ארוכה המוחדרת אל הבטן. הפעולה מתבצעת תחת הנחיית אולטרא-סאונד, כדי שהרופא יראה לאן הוא מחדיר את המחט. מי השפיר מכילים תאי עובר, אותם מגדלים במעבדה ובודקים את תקינות הכרומוזומים של העובר. תוצאות הבדיקה מתבררות לאחר כשבועיים.


איפה עושים? במרכזי בריאות באופן פרטי, בבתי חולים ציבוריים לנשים מעל גיל 35.


האם נמצא בסל הבריאות? לא. הבדיקה ללא תשלום לנשים בהריון מעל גיל 35 או לנשים בהריון עם סיכון גבוה. ללקוחות של ביטוח משלים קיימת השתתפות בבדיקה זו או בבדיקה של סיסי שליה (על פי בחירה).

בדיקת חלבון עוברי – תבחין משולש/ מרובע

מה זה? בדיקת סקר ביוכימי הבודקת 3 חלבונים: חלבון עוברי- AFP, הורמון המופרש מהשליה - HCG, הורמון המופרש מהשחלה - אסטריול- UE3. כיום ניתן לבדוק חלבון רביעי, אינהיבין, על פי דרישה מיוחדת ותמורת תשלום נוסף. מטרת הבדיקה לבדוק סיכון למומים פתוחים בתעלה העצבית של עמוד השדרה אצל העובר. אם התעלה העצבית לא נסגרה, אז תהיה דליפה של חלבון עוברי לתוך מי השפיר ולמערכת הדם של האם. רמות גבוהות של חלבון עוברי בדמה של האם עלולות להצביע על מום בתעלה העצבית של העובר. משמעות תוצאות הבדיקה: 1. הריון רב- עוברי. 2. שבוע הריון מתקדם יותר ממה שחושבים. 3. סיכון גבוה למומים בתעלה העצבית.


מתי עושים? בשבוע 16-20, תוצאה אופטימאלית מתקבלת אם הבדיקה נעשית בשבוע 17.


איך מתבצעת הבדיקה? מילוי שאלון ולקיחת דם ורידי.איפה עושים? בקופת חולים (בהשתתפות חלקית בתשלום), במכוני בריאות פרטיים.


האם נמצא בסל הבריאות? כלול בסל בהשתתפות עצמית. בדיקה נוספת לתבחין מרובע מתבצעת באופן פרטי.

סקירת מערכות מורחבת

מה זה? בדיקת אולטרא-סאונד הבודקת את התפתחות העובר על פי סריקת כל איבריו. בדיקה זו בודקת את תקינות התפתחות העובר בזמן שעבר מסקירת המערכות המוקדמת.


מתי עושים? שבוע 20-24.


מה בודקים? בעיקר את שלמות האיברים: מוח, לב, כליות, אשר לא ניתן היה לראותם בסקירת מערכות מוקדמת. בנוסף משמשת הבדיקה להערכת משקל העובר, מיקום השליה ברחם, דופק העובר, גיל ההיריון.


איפה עושים? באופן פרטי במוסדות בריאות שונים.


האם נמצא בסל הבריאות? לא. קיימת השתתפות בתשלום ללקוחות ביטוח משלים עבור בדיקה זו או עבור סקירת מערכות מוקדמת.

בדיקת סוכר

מה זה? בדיקת סקר המצביעה על סיכון גבוה לסכרת הריון.


מתי עושים? שבוע 24-28.


איך מתבצעת הבדיקה? שתייה של 50 גרם גלוקוז (GCT), ללא צום, ולאחר כשעה בדיקה של רמת הסוכר בדם. אם הערך גבוה מ- mg140, אז יש לבצע בדיקה נוספת של העמסת סוכר, הפעם עם צום מקדים של 8 שעות, והעמסת 100 גרם גלוקוז.


האם נמצא בסל הבריאות? כן, הבדיקה ללא תשלום.

חיסון אנטי D

מה זה? אישה שעברה בדיקת לסוג דם בתחילת ההיריון והתגלה שהיא בעלת RH שלילי, תקבל חיסון המונע היווצרות נוגדנים כנגד העובר, שיש לו RH חיובי.


מתי עושים? שבוע 28 ואילך. בהריון השני תתבצע הזריקה כבר בשבוע ה- 20 להריון.

כיצד מתבצעת הזריקה? דרך שריר הזרוע.


איפה עושים? בקופת חולים.


האם נמצא בסל הבריאות? כן, החיסון ללא תשלום.

בדיקת אולטרא-סאונד

מה זה? מעקב גדילה של העובר, לקראת הלידה. בבדיקה עוקבים אחר התפתחות העובר, קצב גדילה, גודל העובר, מנח (ראש או עכוז), מצג (עורף או פנים), מצב השליה, כמות מי השפיר ברחם.


מתי עושים? שבוע 30-33.


איפה עושים? בקופת חולים. ניתן לעשות אולטרא-סאונד תלת מימד במכוני בריאות פרטיים.


האם נמצא בסל הבריאות? כן, הבדיקה ללא תשלום.

ניטור עובר וצירים

מה זה?בדיקת מוניטור למעקב אחר הריון עודף. מטרתה לבדוק ניטור דופק העובר ופעילות רחמית (צירים). הבדיקה אורכת כעשרים דקות, כל שלושה ימים, ונעשית במסגרת קופות החולים.


מתי עושים? משבוע 40 עד הלידה.


האם נמצא בסל הבריאות? כן, הבדיקה ללא תשלום.
 

xhtml | css | כל הזכויות שמורות © 2006-2027 דרך אור נעמה גבאי