נעמה גבאי: ריפוי שמאני, שפת האור, רויאל ג'מס (פירמידה)

כתבו לי מייל: namigab@gmail.com

ניתן לשלוח הודעה בווטס-אפ לנייד: 33624400096+

 כאב בתהליך לידה

מאת נעמה גבאי

 

מאמר על כאב בלידה: מהו כאב, כיצד הוא מתבטא בשלבי הלידה השונים, לכמה זמן ובאיזו עוצמה.


 

לידה יכולה להיות חוויה מרגשת, שמחה, מקודשת, אינטימית, טהורה, מלאה בציפייה, ויחד עם זאת מלווה בכאב. כאב הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הלידה, וההתייחסות אליו היא שקובעת כיצד הלידה תיראה.

  

יש לזכור שפחד, מתח ולחץ מזינים כאב. ככל שתהיי רגועה, מודעת לשלבי הלידה, ותביני שכאבי הצירים מבשרים את בואו של תינוקך לעולם, אז עוצמת הכאב תהיה נמוכה.

 

מומלץ להתכונן לקראת הלידה בתרגילי נשימה ותנועה שיפחיתו מעוצמת הכאב. יש דרכים טבעיות רבות להתמודדות עם כאב, והן טובות ומועילות לך ולתינוקך במהלך הלידה: נשימה, תנועה, תנוחות לידה, שימוש בזרם המים (מקלחות או אמבטיה), עיסוי בגב התחתון, רפלקסולוגיה, שיאצו, אקופרסורה, תמציות צמחים טבעיות, שמנים ארומתרפיים. את ובן זוגך יכולים ללמוד על כך בקורס הכנה ללידה, או לקבל שירות אדיב ומקצועי של דולה. הבחירה היא שלכם.

 

כאב בשלבי לידה השונים:

תחושת הכאב משתנה בין שלבי הלידה השונים, והתחושות המתחלפות יכולות להוות סימן למעבר בין שלב לידה אחד למשנהו. הכאב מהווה סמן להתקדמות הלידה. הקשיבי לתחושות הגוף שלך, על פיהם תוכלי לדעת על התקדמות הלידה.

 

בשלב הראשון של הלידה, מצירים סדירים ועד פתיחה מלאה, הסיבה לכאב היא: התכווצויות רחם - צירים, והתרחבות צוואר הרחם - פתיחה ומחיקה. הכאב יתבטא בגב התחתון, באזור הסאקרום ועצם הזנב, בבטן התחתונה ולעיתים רחוקות באזור המפשעה.

כאשר הינך לחוצה ומכווצת אז עוצמת הכאב עולה בצירים. אפשרי לעצמך הרפיה של הגוף ממתח ומאדרלנין, נשמי נשימות עמוקות ומלאות, שיספקו מלאי של חמצן לשריר הרחם ולאזור האגן, ופשוט תני לציר לעבור בתוכך עד שהוא מסתיים. בין הצירים תתאפשר לך מנוחה מלאה, ללא כל תחושה של כאב או חוסר נוחות. נצלי פרק זמן זה להתאושש מן הציר שהיה ולאגור כוחות לקראת הציר הבא.

 

כאב בציר: נמשך כ- 30-90 שניות, מתגבר בהדרגה עם הציר עד הגיעו לשיא, ואז יורד. ההפסקה בין ציר לציר נמשכת לרוב כ- 3-5 דקות. ההפסקה זו מאפשרת הרפיה, התאוששות והכנת הגוף לקראת הציר הבא.

 

יש לזכור שפחד, מתח ולחץ מזינים כאב. ככל שתהיי רגועה, מודעת לשלבי הלידה, ותביני שכאבי הצירים מבשרים את בואו של תינוקך לעולם, אז עוצמת הכאב תהיה נמוכה.

 

בשלב השני, מפתיחה מלאה ועד יציאת התינוק, המקור לכאב הוא לחץ על הפרינאום, שהולך ומתגבר, ומתרכז באגן. סיבות נוספות לכאב: התרחבות הנרתיק והפות, התכווצויות שריר הרחם. יש יולדות המרגישות אי נוחות ולחץ על הפרינאום, ויש המרגישות תחושת לחץ גדולה על פי הטבעת, המתבטאת ברצון ליציאת מעיים או מתן שתן, גם כאשר אין צורך בצרכים אלו. פירוש הדבר שיציאת התינוק קרבה. בשלב הזה, אפשרי לעצמך להיות בתנוחת לידה נוחה, בה תוכלי לנוע בחופשיות ולעזור לתינוקך לרדת מטה בתעלת הלידה. תנוחת לידה מאונכת תסייע לך להשתמש בכוח הכבידה כעזר ללידה, ותפחית את הסיכוי לקרעים או חתכים יזומים (אפיזיוטמיה) בפרינאום.

 

בשלב השלישי, מיציאת התינוק ועד יציאת השליה, הכאב נובע מהתכווצויות הרחם לפליטת השליה, מתיחה של העור בפרינאום, ולפעמים מקרעים בלתי מבוקרים או חיתוך חיץ. בשלב זה תרגישי את התכווצויות הרחם מחדש כמו בשלב של הצירים הסדירים, ואולי צריבה או שריפה באזור הפרינאום וסביב פתח הנרתיק. בשלב זה התינוק נמצא בזרועותייך, ואת ממתינה בסבלנות ליציאת השליה החוצה. אין צורך שהמיילדת תמשוך בכוח את השליה החוצה או תלחץ על הרחם. כל התהליך אורך כחצי שעה, ועדיף לתת ללידה להסתיים בקצב שלה, באופן טבעי. גופך גם ככה יהיה רגיש לכל מגע ולחיצה, אז כדאי לאפשר רגיעה בסיום התהליך, בלי להגביר את עוצמת הכאב. 

 

כיצד דולה יכולה לסייע לך בלידה? תמיכה בלידה

מה את מקבלת מקבלת במהלך ליווי בלידה? דולה בלידה

 

קראי עוד על הריון ולידה, רפלקסולוגיה, אבני מרפא - קריסטלים:

הריון ולידה:

דולה

קורס הכנה ללידה

רפלקסולוגיה נשים בהריון

רפואה משלימה לבעיות נפוצות בהריון

רפלקסולוגיה לתמיכה בהריון

תוכנית לידה

היפוך עובר

זירוז לידה

הכל על שליה

עצות שימושיות ללידה

תיק לידה

מתי להגיע לחדר לידה

חשיבותה של דולה בלידה

רפלקסולוגיה כעזר בלידה

נשימה בלידה

לידה טבעית

מי מפחדת מלידה טבעית?

לידה טבעית או התערבות רפואית

חווייתו של תינוק בלידה

משככי כאב בלידה: אפידורל ועוד

כאב בתהליך הלידה

לידה: התקשרות ומגע ראשוני עם התינוק

ניתוק/ חיתוך חבל הטבור בלידה

רפלקסולוגיה לאחר לידה

על הנקה, קולוסטרום וחלב בשל

סיפורי לידה

רפלקסולוגיה:

טיפול רפלקסולוגיה

סדנת רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה בטיפול דלקת בנרתיק

רפלקסולוגיה בטיפול שחלות פוליציסטיות

רפלקסולוגיה בטיפול כאבי גב

רפלקסולוגיה בטיפול עצירות

רפלקסולוגיה בטיפול בצקות

רפלקסולוגיה בטיפול כאב ומחלה כרונית

רפלקסולוגיה מטאמורפיק

רפלקסולוגיה, שליטה והרפיה

אבחון כף רגל: חסימה בביטוי אישי

אבני מרפא - קריסטלים:

טיפול באבני מרפא - קריסטלים

סדנת קריסטלים

כל מה שרצית לדעת על אבני מרפא - קריסטלים

שימוש באבני מרפא - קריסטלים

אבני מרפא - קריסטלים המסייעות בכניסה להריון

תכונות קריסטלים ומשמעותן לפי סדר א"ב

xhtml | css | כל הזכויות שמורות © 2006-2027 דרך אור נעמה גבאי