נעמה גבאי: ריפוי שמאני, שפת האור, רויאל ג'מס (פירמידה)

כתבו לי מייל: namigab@gmail.com

ניתן לשלוח הודעה בווטס-אפ לנייד: 33624400096+

 כיצד תזהי את הביוץ שלך

מאת נעמה גבאי

 

מהו ביוץ?

ביוץ הוא השלב הפורה בגלגל המחזור הנשי, כאשר ביצית בשלה משתחררת מן השחלה אל תוך החצוצרה, ומוכנה להפריה של זרע.


מחזור האישה מחולק לשני פרקי זמן:
1. מהתחלת מחזור הווסת (דימום) ועד הביוץ.
2. מהביוץ ועד מחזור הווסת הבא.


פרק הזמן הראשון מלווה אצל נשים רבות בתחושה אנרגטית טובה, בתקשורת טובה עם הסביבה, בתשוקה מינית גבוהה, ביצירתיות וברעיונות חדשים. אלה הם "הימים הפוריים", המוחצנים. פרק הזמן השני מלווה בתחושה של התכנסות פנימה, האטת קצב ההתנהלות, רצון לשקט ולמנוחה, הרהורים ומחשבות על ההיבטים שונים בחיים. אלה הם הימים המופנמים, עם רגישות גבוהה למתרחש פנימה.

 

מתי מתרחש ביוץ?

ביוץ מתרחש 14 יום לפני דימום הווסת. אישה בעלת מחזור סדיר, יכולה לחשב את יום הביוץ שלה על ידי החסרת 14 ימים מתאריך דימום הווסת המשוער. ההסתבכות מתחילה כאשר המחזור אינו סדיר, והאישה אינה יודעת לזהות מתי מתרחש אצלה ביוץ.

לפנייך מספר דרכים ואמצעים שיכולים לסייע לך לאתר את מועד הביוץ.

 

שינויים בפתח צוואר הרחם

צוואר הרחם משנה את מיקומו ואת מרקמו בהתאם לזמני המחזור: בתקופה הלא פוריה צוואר הרחם יהיה סגור וקשה יחסית, ופתחו ממוקם עמוק לתוך הנרתיק. בזמן ביוץ, צוואר הרחם נפתח ומתרכך, ופתחו מתקצר לכיוון הרחם. שינויים אלה נועדו לתמוך במוביליות של הזרע בימי הביוץ הפוריים, להיכנס לתוך הרחם ולהגיע לחצוצרות כדי להפרות את הביצית.

 

הפרשות מצוואר הרחם

הפרשות מצוואר הרחם יכולות להעיד מתי מתרחשים הימים הפוריים, מועד הביוץ. הפרשה פורייה מתרחשת כ 5-6 ימים לפני הביוץ, בשל כמויות אסטרוגן גדולות שמופרשות מהזקיק המתפתח בשחלה. ההפרשה היא רטובה, שקופה, צמיגית, גמישה, חלקלקה ונמתחת כמו חלבון ביצה לא מבושלת, ללא ריח. זוהי הפרשה פורייה, שמסייעת לזרע להחליק את דרכו אל הרחם ולהגיע לביצית במועד הביוץ. אורך החיים המכסימלי של ביצית הוא יום, ושל זרע 5 ימים. לאחר הביוץ, הזקיק בשחלה הופך לגופיף צהוב ומפריש רמות גבוהות של פרוגסטרון, בהשפעתו ההפרשה מתייבשת, וכך אין לזרע מוביליות להיכנס לרחם. ההפרשה בימים "הלא פוריים" עד דימום הווסת, היא הפרשה דביקה, יבשה, סמיכה וחומצתית.

 

בדיקת חום השחר

חום השחר הוא חום גופך הנמדד ביקיצת הבוקר. המטרה במדידת חום השחר, היא לראות את השינויים החלים בחום הגוף לאורך כל גלגל המחזור, ועל ידי כך לאתר את מועד הביוץ. חום הגוף יורד לפני ביוץ, ואז עולה במהלכו, ונשאר גבוה בכחצי מעלה לאחר ביוץ, במחצית השנייה של המחזור.
כדי לקבל מדידה מדויקת של חום השחר, עלייך למדוד באמצעות מדחום דיגיטאלי, בעת ההשכמה בבוקר. המדידה נעשית עוד לפני שקמת מהמיטה, כשהגוף נמצא במנוחה מלאה. יש צורך לערוך רישום יומיומי של חום השחר, במשך מספר מחזורים, על מנת לראות את השינויים החלים בחום גופך לאורך זמני המחזור. שיטה זו דורשת סבלנות ואורך רוח. 

 

מדידת הורמון LH בשתן

הורמון LH הוא הורמון הצהבה (luteinizing hormone) שתפקידו לגרות ביוץ. הורמון זה מופרש על ידי בלוטת יותרת המוח, ונמצא בשיאו יום לפני הביוץ. בזמן ביוץ הורמון זה גורם לזקיק בשחלה להבשיל לגופיף צהוב, ולהפריש רמות גבוהות של פרוגסטרון.
ניתן למדוד את רמת הורמון LH בבדיקת שתן ביתית, באמצעות ערכה שקונים ללא מרשם רופא בבית מרקחת. הערכה מכילה מקלונים לזיהוי ההורמון בשתן. את הבדיקה יש לבצע עם השתן הראשון של הבוקר. כאשר מועד הביוץ קרב, יש לבדוק כל בוקר את רמת ההורמון בשתן באמצעות המקלונים. הערכה היא על בסיס יומי, וצריך לבצע את הבדיקה במשך מספר ימים על מנת לאתר את הורמון LH בשתן. כאשר הורמון LH גבוה בשתן, אז יתרחש ביוץ כעבור 24 שעות (בטווח של 16-48 שעות).

 

מעקב זקיקים באולטרא-סאונד

ניתן לעקוב אחר התפתחות זקיקים בשחלה באמצעות בדיקת אולטרא-סאונד. על פי גודל הזקיקים ניתן לחשב את זמן הביוץ. בדיקה זו מחייבת הפנייה של רופא, ויש לבצע מספר בדיקות אולטרא-סאונד לאורך המחזור.

 

תחושות גוף

כל אישה יכולה לזהות את מועד הביוץ שלה על פי הקשבה לתחושות הבטן. לפני הביוץ, את יכולה לחוש בהתרחשות פנימית באזור השחלה כאשר הזקיק גדל ונמתח. פעילות זו יכולה להיות מלווה בתחושה של חוסר נוחות או כאב בצד הימני או השמאלי (תלוי באיזו שחלה מתפתח הזקיק). בזמן הביוץ, את יכולה לחוש בהתפוצצות הזקיק בשחלה וחריגת הביצית ממנו החוצה, פעולה זו יכולה להיות מלווה בתחושה של כאב חד.

 

קראי עוד על הריון ולידה, רפלקסולוגיה, אבני מרפא - קריסטלים:

הריון ולידה:

דולה

קורס הכנה ללידה

רפלקסולוגיה נשים בהריון

רפואה משלימה לבעיות נפוצות בהריון

רפלקסולוגיה לתמיכה בהריון

תוכנית לידה

היפוך עובר

זירוז לידה

הכל על שליה

עצות שימושיות ללידה

תיק לידה

מתי להגיע לחדר לידה

חשיבותה של דולה בלידה

רפלקסולוגיה כעזר בלידה

נשימה בלידה

לידה טבעית

מי מפחדת מלידה טבעית?

לידה טבעית או התערבות רפואית

חווייתו של תינוק בלידה

משככי כאב בלידה: אפידורל ועוד

כאב בתהליך הלידה

לידה: התקשרות ומגע ראשוני עם התינוק

ניתוק/ חיתוך חבל הטבור בלידה

רפלקסולוגיה לאחר לידה

על הנקה, קולוסטרום וחלב בשל

סיפורי לידה

רפלקסולוגיה:

טיפול רפלקסולוגיה

סדנת רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה בטיפול דלקת בנרתיק

רפלקסולוגיה בטיפול שחלות פוליציסטיות

רפלקסולוגיה בטיפול כאבי גב

רפלקסולוגיה בטיפול עצירות

רפלקסולוגיה בטיפול בצקות

רפלקסולוגיה בטיפול כאב ומחלה כרונית

רפלקסולוגיה מטאמורפיק

רפלקסולוגיה, שליטה והרפיה

אבחון כף רגל: חסימה בביטוי אישי

אבני מרפא - קריסטלים:

טיפול באבני מרפא - קריסטלים

סדנת קריסטלים

כל מה שרצית לדעת על אבני מרפא - קריסטלים

שימוש באבני מרפא - קריסטלים

אבני מרפא - קריסטלים המסייעות בכניסה להריון

תכונות קריסטלים ומשמעותן לפי סדר א"ב 

xhtml | css | כל הזכויות שמורות © 2006-2027 דרך אור נעמה גבאי