נעמה גבאי: ריפוי שמאני, שפת האור, רויאל ג'מס (פירמידה)

כתבו לי מייל: namigab@gmail.com

ניתן לשלוח הודעה בווטס-אפ לנייד: 33624400096+

 לידה טבעית או התערבות רפואית?

מאת נעמה גבאי

 

מה גורם ללידה טבעית להפוך ללידה עם התערבויות רפואיות?
האם תיתכן בחירה חופשית בחדר לידה? מה מרחב הבחירה החופשית? האם ההתערבויות הרפואיות בחדר לידה הן בגדר המלצה? למי עוזרות ההתערבויות הרפואיות? עד כמה התערבויות רפואיות בלידה משרתות את היולדת או את העובר?

 

במסגרת האוטונומיה המוקנית מתוקף "חוק זכויות החולה" יש ליולדות זכות בחירה והחלטה על הפעולות הרפואיות הנעשות בחדר לידה, ומשפיעות באופן ישיר על מהלך הלידה. חלק מהיולדות אינן מודעות לזכויותיהן בחדר לידה, והאם ההתערבות הרפואית המוצעת היא בגדר המלצה או הכרח. מי שבוחרת לחוות לידה טבעית, יכולה לסרב להתערבויות הרפואיות השונות המומלצות על ידי הצוות הרפואי בחדר לידה. לרוב, התערבויות רפואיות נועדו לספק מידע לצוות הרפואי, ושליטה על "ניהול" תהליך הלידה. אבחנותיו של הצוות הרפואי נשענות בעיקר על רישום מוניטור חיצוני, מוניטור פנימי, בדיקות דם, לחץ דם, פקיעת מים, ובדיקה וגינאלית. פחות משקל ניתן לתחושות היולדת, לאינטואיציה שלה, ולהרגשתה את העובר בתוך רחמה.

 

האם האינטרסים של הצוות הרפואי עולים בקנה אחד עם האינטרסים של היולדת והתינוק?
התערבויות רפואיות מאפשרות לצוות הרפואי לשלוט כמה שיותר בתהליך הלידה, לזרז, לקדם, לקבל יותר נתונים ומידע, ומפקיעות את זכותה של היולדת משליטה בתהליך הלידה שלה. במקרים רבים ההתערבות הרפואית אינה מועילה להתקדמות הלידה, ואף גורמת "למפל התערבויות" בעקבותיה.

 

האם ההתערבויות הרפואיות באמת נחוצות?
בחדרי לידה, בחסותו של הצוות הרפואי, מתקבלת התחושה שההתערבות הרפואית נחוצה ותנאי הכרחי להמשך קיומה של לידה בטוחה. זוג הנוטה לסמוך על הידע והניסיון של הצוות הרפואי בחדר לידה, נוטה לקבל את המלצותיו. בחירה בהתערבות רפואית עלולה להיעשות מתוך פחד שיקרה נזק לאם או לתינוק, מתוך חוסר אמונה בתהליך המופלא של הטבע, מתוך חוסר ביטחון בתחושותיה וביכולותיה של האם ללדת ושל התינוק להיוולד. לעיתים הזוגות מתלבטים בנוגע ליעילות ונחיצות ההתערבות הרפואית, אך מעדיפים "לא לקחת סיכון" ולגלגל את האחריות והשליטה על הצוות הרפואי. האם זה הופך את הלידה לבטוחה יותר?

 

ישנם זוגות הסומכים על האינטואיציה שלהם ומעדיפים ללכת עד הסוף עם לידה טבעית, ובוחרים שלא יתערבו להם בלידה, אלא רק ישגיחו וינחו. יש לשים לב לטרמינולוגיה המילולית בחדר הלידה, ולבחון האם מה שנאמר הוא בגדר המלצה או הכרח? האם ההתערבות הרפואית היא לשם איסוף נתונים ומידע על הלידה או לשם שמירה על בריאות התינוק והאם? רצוי לשאול שאלות בחדר לידה, זו זכותכם כחוק. תשאלו: מדוע נחוצה התערבות רפואית? במה היא מועילה לאם או לתינוק? תיזכרו שההחלטה היא בידכם. האחריות על התינוק היא שלכם כל הזמן, גם בחדר לידה. נוכחות הצוות הרפואי בחדר, אולי גורמת לתחושה שהאחריות ללידה היא בידיהם, שהם יודעים טוב יותר מה וכיצד לעשות. אבל התינוק הוא שלכם והאחריות שלכם כלפיו היא מלאה, תמידית ורציפה. אתם חוזרים הביתה עם התוצאות של הלידה, אתם ממשיכים בחייכם עם ההשפעות של מהלך הלידה. אז בידי מי באמת נמצאת האחריות לתהליך הלידה?

 

מרבית הלידות יכולות להתחיל טבעי ולהסתיים טבעי, ללא שום התערבות רפואית, כשלאם ולתינוק שלום. ההסתמכות על מכשור רפואי, על "דיוק מדעי" דחקו לשוליים את מדד תחושות היולדת. איפשהו בדרך נעלמה האמונה ביכולותיה של האישה ללדת בעצמה, נעלמה ההקשבה למה שהיא מרגישה בתוכה, לחיבור שלה עם התינוק. הגישה הזו בחדרי לידה מצמצמת את שליטתה של היולדת בתהליך הלידה שלה ומעוררת בה פחדים וחששות, שאולי תחושותיה אינן מדויקות, אולי היא אינה יודעת מה טוב עבורה ועבור תינוקה, אולי המכשור הרפואי בחדר לידה אמין יותר מתחושותיה הפנימיות.

 

התחושה הכללית בחדר לידה היא שאין מקום לאינטואיציה, אין מקום להקשבה פנימית, אין מקום להרגשות ולרגשות של האישה, כל אלה נדחקים הצידה בחוסר חשיבות, כדי לפנות מקום לסמכותיות "האמינה והמדויקת" של המכשור והידע הרפואי. אלה גורמים ליולדת להאמין שתחושותיה פחות מדויקות, שהיא יודעת פחות טוב מה מתרחש בתוכה, והמכשור והידע הרפואי הם אלה שיש להסתמך עליהם במהלך הלידה.

 

מכאן הדרך להתערבויות רפואיות קצרה.

 

הצוות הרפואי מעדיף לנהל את הלידה בעצמו, להעביר את השליטה לידיו, ועל ידי כך משבש את תהליך הלידה הטבעית. הגישה הרפואית מתייחסת בכבוד ובהערכה למדע מדויק, לסטטיסטיקה ולמחקרים. רק דבר אחד נשכח: הרפואה היא לא מדע מדויק, ויש אינסוף תהליכי לידה, אינסוף התרחשויות בלידה, וכל לידה שונה מהאחרת. כפי שבני אדם שונים זה מזה, כך שונות הלידות זו מזו. חשוב שכל יולדת תסמוך על התחושות הפנימיות שלה, על הרגשתה את התינוק זז ברחמה, על תחושות הצירים, וירידת התינוק בתעלת הלידה. כל שלב ושלב בתהליך הלידה מורגש בתוכך, ונותן גם סימנים חיצוניים בגופך. התחושות שלך הם המוניטור המדויק ביותר בלידה. הרשי לעצמך להירגע בלידה, הקשיבי לתחושותייך, ותני לדחפים ולאינסטינקטים להוביל אותך שלב אחרי שלב.
 

הבחירה היא בידייך ביחס לשליטה על גופך, על תהליך הלידה המופלא המתרחש ומתרגש בתוכך. זכותך לבחור אם לתת לצוות הרפואי לנהל את הלידה שלך, או להשאיר את השליטה בידייך.

 

בל נשכח, שבתהליך הלידה שותף גם התינוק, וגם לו יש צרכים, רצונות, וקצב משלו. 9 חודשים העובר גדל בשקט שלו, בקצב שלו, ברחם אימו. אף אחד לא מאיץ בו לגדול, הוא מתפתח וגדל לפי מה שנקבע בטבע. תשעה חודשים. ואז, בתהליך לידה של כמה שעות, פתאום מאוד נחוץ לזרז אותו לצאת. יש תחושה של דחף ולחץ בחדר לידה, תחושה של הכרחיות, אקוטיות, שתהליך הלידה הוא בר סיכון, וחשוב מאוד להוציא את התינוק כמה שיותר מהר. לא מאפשרים לתינוק להיוולד החוצה בעצמו ובעזרת אמו, אלא מוציאים- מושכים- שואבים- מיילדים- מנתחים אותו החוצה מתוך תחושת דחף ומהירות. מדוע לא לתת לתינוק להתענג על השעות האחרונות ברחם אימו? מדוע לא לאפשר לו להיוולד החוצה בכוחות עצמו? הגישה המערבית התובענית הזו נובעת מצורת החיים שלנו, הכול אינסטנט ומהיר. מדוע לזרז תהליך טבעי ומופלא כל כך? יש לכבד את תהליך הלידה של התינוק כמו גם את תהליך הגדילה שלו ברחם אמו, ולא להאיץ בו, או למשוך אותו החוצה באגרסיביות. יש לתת לו את הזמן הנחוץ על מנת לצאת מוכן לעולם, רגוע ושליו ישר לתוך זרועותיה של אמו.

 

איפשהו בדרך איבדנו את האמונה ביכולת של אישה ללדת בעצמה, מתוך אינסטינקטים ודחפים. איפשהו בדרך דיכאנו את האמונה של האישה בעצמה, ביטלנו את התחושות האינטואיטיביות שלה לטובת ידע ומכשור רפואי לא מדעי ולא מדויק.
הגיע הזמן לחזור ולכבד את תהליך הלידה והבריאה, לתת ללידה להתקיים באופן טבעי, מתוך כבוד והקשבה ליולדת ולתינוק, מתוך אמונה ביכולות שלה, מתוך העצמה.

 

חשוב שתהיה ליולדת תמיכה טובה בחדר לידה, במי שהיא תבחר לצידה: בן זוג, אמא, אחות, חברה, גיסה, שכנה, או דולה. כאשר יש תמיכה מלאה וטובה, כאשר יש תחושה שמחזקים אותה, את גופה, את הרגשתה, את רוחה, את יכולתה, את אמונתה- קל יותר לעבור לידה טבעית ולחוות את העוצמה הטמונה בה. 

 

קראי עוד על הריון ולידה, רפלקסולוגיה, אבני מרפא - קריסטלים:

הריון ולידה:

דולה

קורס הכנה ללידה

רפלקסולוגיה נשים בהריון

רפואה משלימה לבעיות נפוצות בהריון

רפלקסולוגיה לתמיכה בהריון

תוכנית לידה

היפוך עובר

זירוז לידה

הכל על שליה

עצות שימושיות ללידה

תיק לידה

מתי להגיע לחדר לידה

חשיבותה של דולה בלידה

רפלקסולוגיה כעזר בלידה

נשימה בלידה

לידה טבעית

מי מפחדת מלידה טבעית?

לידה טבעית או התערבות רפואית

חווייתו של תינוק בלידה

משככי כאב בלידה: אפידורל ועוד

כאב בתהליך הלידה

לידה: התקשרות ומגע ראשוני עם התינוק

ניתוק/ חיתוך חבל הטבור בלידה

רפלקסולוגיה לאחר לידה

על הנקה, קולוסטרום וחלב בשל

סיפורי לידה

רפלקסולוגיה:

טיפול רפלקסולוגיה

סדנת רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה בטיפול דלקת בנרתיק

רפלקסולוגיה בטיפול שחלות פוליציסטיות

רפלקסולוגיה בטיפול כאבי גב

רפלקסולוגיה בטיפול עצירות

רפלקסולוגיה בטיפול בצקות

רפלקסולוגיה בטיפול כאב ומחלה כרונית

רפלקסולוגיה מטאמורפיק

רפלקסולוגיה, שליטה והרפיה

אבחון כף רגל: חסימה בביטוי אישי

אבני מרפא - קריסטלים:

טיפול באבני מרפא - קריסטלים

סדנת קריסטלים

כל מה שרצית לדעת על אבני מרפא - קריסטלים

שימוש באבני מרפא - קריסטלים

אבני מרפא - קריסטלים המסייעות בכניסה להריון

תכונות קריסטלים ומשמעותן לפי סדר א"ב

xhtml | css | כל הזכויות שמורות © 2006-2027 דרך אור נעמה גבאי